International Meatless Day, Animal Rights Day and SAK (Stop All Killing) campaigns

Zwykły wpis

Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa, Dzień Praw Zwierząt i akcje SAK (Stop Całemu Zabijaniu)

Dzień Bez Mięsa i Dzień Praw Zwierząt zostały zainspirowane przez Sadhu Vaswaniego i są obchodzone co roku w listopadzie.

Sadhu Thanwardas Lilaram Vaswani (25 listopada 1879 – 16 stycznia 1966) był indyjskim pedagogiem, który zapoczątkował rozwój Mira w celu ulepszenia indyjskich ram nauczania, poczynając od założenia szkoły św. Miry w Hyderabad w stanie Sindh.

Kampanię z okazji Międzynarodowego Dnia Bezmięsnego zapoczątkowała w 1986 roku Misja Sadhu Vaswani, stowarzyszenie na rzecz administracji społecznej na rzecz osób krzywdzonych i upośledzonych. Sadhu T.L. Vaswani urodził się w tym historycznym dniu. Rozpoczął proces rozwoju indyjskiego systemu edukacji. Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa, zwany także „Międzynarodowym Dniem Wegetarianizmu”, przypada 25 listopada, w urodziny Sadhu T.L. Vaswani,

Na cześć Sadhu T.L. Vaswani, w ten wyjątkowy dzień sklepy mięsne są zamknięte, a wszyscy przestrzegają wegetarianizmu. Aby prowadzić wegetariański tryb życia, ludzie jedzą tego konkretnego dnia posiłki wegetariańskie.

Aby uczcić ten cel, w tym dniu ludzie proszeni są o powstrzymanie się od jedzenia czegokolwiek, co nie jest wegetariańskie. Od chwili powstania pomysłu akcja nabiera tempa, a w ciągu ostatnich kilku lat swoje wsparcie zadeklarowało ponad 10 milionów osób z całego świata. Taka była świadomość, że tego dnia kilka stanów Indii dobrowolnie zamknęło swoje rzeźnie.

Trochę historii

Historycznie rzecz biorąc, wstrzymywanie się od spożywania mięsa innego niż ryby było spowodowane względami religijnymi (np. Post piątkowy). W Kościele Metodystycznym w piątki, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, „wstrzemięźliwość od mięsa jeden dzień w tygodniu jest powszechnym aktem pokuty”. Anglikanie (episkopalianie) i katolicy również tradycyjnie obchodzą piątek jako dzień bezmięsny. Historycznie rzecz biorąc, kraje anglikańskie i katolickie egzekwowały zakazy spożywania mięsa innego niż ryby w niektóre dni Wielkiego Postu. Na przykład w Anglii „rzeźnicy i sprzedawcy żywności byli zobowiązani surowymi odznaczeniami do nieuboju ani sprzedaży mięsa w cotygodniowe„ dni rybne ”, czyli w piątek i sobotę”. We wschodnim Kościele prawosławnym środy i piątki są wolne od mięsa. dni.[6] W Kościele luterańskim piątki i soboty są historycznie uważane za dni bezmięsne. Oprócz piątków w roku, w zachodnim chrześcijaństwie, Środa Popielcowa – pierwszy dzień okresu Wielkiego Postu o tematyce pokutnej – jest tradycyjnym dniem postu i wstrzemięźliwości od mięsa.

Wśród buddystów z Azji Wschodniej wegetariańską kuchnię buddyjską spożywano w dni związane z fazami księżyca, znanymi jako Uposatha.

Dni bezmięsne obserwowano również ze względu na racjonowanie w czasie wojny (np. Bezmięsne wtorki w Kanadzie  i Stanach Zjednoczonych – które również obchodziły środy bez pszenicy – podczas I wojny światowej) lub w stanach o upadającej gospodarce.

W PRL-u rząd zachęcał do dni bezmięsnych ze względu na siły rynkowe. Miały one na celu ograniczenie spożycia mięsa, przede wszystkim na rzecz żywności na bazie mąki. Dniem bezmięsnym tradycyjnie był piątek, poniedziałek lub środa.

Jedna odpowiedź »

  1. Pingback: World Day and International Day | Kalendarz kulinarny

Dodaj komentarz