Światowy Dzień Tuńczyka

Zwykły wpis

World Tuna Day

W grudniu 2016 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło oficjalne obchody Światowego Dnia Tuńczyka. Projekt FAO Common Oceans Tuna ma na celu zapewnienie zrównoważonych połowów wszystkich głównych stad tuńczyka do 2027 r. Ten ambitny cel jest częścią wysiłków na rzecz bardziej zrównoważonych połowów tuńczyka i ochrony różnorodności biologicznej.

Tuńczyk-big

zdjęcie Wikipedia

.

World Tuna Day (United Nations A/RES/71/124 General Assembly) – Światowy Dzień Tuńczyka (Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych A/RES/71/124).

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych

Potwierdzając swoje rezolucje 53/199 z dnia 15 grudnia 1998 r. i 61/185 z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie ogłoszenia Roku Międzynarodowego i Gospodarczego oraz Rezolucja Rady Społecznej 1980/67 z dnia 25 lipca 1980 r. w sprawie lat międzynarodowych i rocznic, odnotowując, że obecnie ponad 80 państw posiada łowiska tuńczyka, tysiące statków do połowów tuńczyka, które działają na wszystkich oceanach, a zdolność połowowa tuńczyka nadal rośnie szczególnie w Oceanie Indyjskim i Pacyfiku, zauważając również, że wiele krajów jest w dużym stopniu uzależnionych od zasobów tuńczyka przeznaczonych na wyżywienie, rozwój gospodarczy, zatrudnienie, dochody rządowe, źródła utrzymania, uznając znaczenie w osiągnięciu celu Agenda 2030 dla zrównoważonych deweloperów przedstawia charakter porządku obrad:

  1. Postanawia ustanowić dzień 2 maja Światowym Dniem Tuńczyka.
  2. Zwraca się do wszystkich państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, innych organizacji międzynarodowych i regionalnych oraz społeczeństwa obywatelskiego, w tym organizacji pozarządowych do obchodzenia Światowego Dnia Tuńczyka w odpowiedni sposób i zgodnie z krajowymi priorytetami, w celu podniesienia świadomości nt. wartość tuńczyka, zagrożenia stojącego przed populacjami tuńczyka oraz gospodarczych i społecznych korzyści płynących ze zrównoważonej gospodarki zasobami tuńczyka oraz do dzielenia się najlepszymi praktykami w tym zakresie.
  3. Podkreśla, że koszty wszystkich działań, które mogą wynikać z realizacja niniejszej uchwały powinny być dobrowolnymi składkami.
  4. Zwraca się do Sekretarza Generalnego o przedstawienie niniejszej rezolucji i zwrócenie uwagi wszystkich państw członkowskich, organizacji systemu Narodów Zjednoczonych i organizacje społeczeństwa obywatelskiego o odpowiednie jej przestrzeganie.
Organizacja Narodów Zjednoczonych Zgromadzenie Ogólne
A/RES/71/124 – 55. Posiedzenie Plenarne 7 grudnia 2016 r.
.

Dodaj komentarz