Narodowy Dzień Doceniania Chwastów

Zwykły wpis

28 marca – National Weed Appreciation Day (USA)

Chwast, pierwsze skojarzenie, to roślina niepożądana w uprawach (z punktu widzenia gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej). Chwasty rosną zazwyczaj dziko na polu uprawnym, łące, pastwisku, czy też w naszych ogrodach. Nauką zajmującą się chwastami i ich zwalczaniem jest herbologia.

Pospolite chwasty to doskonale jadalne dzikie warzywa. Te niezwykle pożywne rośliny które można jeść. Chwasty coraz częściej trafiają do naszej kuchni, stają się dodatkiem do wielu dań, a nawet odgrywają główną rolę w naszym menu.

pokrzywa

Już od pierwszych wiosennych rozet mniszka lekarskiego wyrastają jadalne chwasty. Potem pojawia się pokrzywa wyłaniająca się w pobliżu krzewów jagodowych i szczaw pospolity na obrzeżach działki warzywnej. Chwasty to nie tylko liście, ale także korzenie, kwiaty, jagody i łodygi. Podobnie jak w przypadku wielu warzyw, nie wszystkie części jadalnych chwastów nadają się do spożycia.

mniszek

Jest dużo dzikich chwastów nadających się do spożycia. Czosnek niedźwiedzi smakuje jak musztarda z nutą czosnku. Poza tym tuż za naszymi drzwiami obficie rosną: babka zwyczajna, rzeżucha, cykoria, amarant, łopian, ciecierzyca, mniszek lekarski, komosa, portulaka, dziki szczaw, pokrzywa, dziki czosnek. Jadalne są liście i delikatne kwiaty fiołków.

.

.

Dodaj komentarz